Årets jagt

Årets jagt 

Årets jagt bliver kåret hvert år efter Hubertusjagten.

De ca 50 ryttere der har redet flest jagter får tilsendt en mail med stemmeseddel. Den jagt man syndes har været den bedste det år giver man 3 point, den jagt der har været næst bedst 2 point og den tredje bedste giver man 1 point. Stemmeseddelen returneres og stemmerne sammentælles , samt vægtes efter hvor mange der red den enkelte jagt.

Ved først kommende jagtrytteraften, vil årets jagt blive tildelt ”fadet” et stort sølv fad, som er en vandrepræmie. Det følgende år skal vinderen møde op med fadet, indgraveret med navn og årstal og modtager så en lille erindringspræmie til erstatning.

År

Dato

Navn

Sted

1965

02-05

Grethe Holm

Jægersborg Hegn

1966

17-09

Leif Mellentin

Egholm

1967

15-05

Alice Hesse og Lone T. Knudsen

Jægersborg Hegn

1968

20-10

Alice Hesse og Lone T. Knudsen

Dyrehaven

1969

24-08

Tove Hoffgaard

?

1970

06-09

Jørgen Schacke

Lystrup

1971

29-08

S.E. Albertus

?

1972

22-05

Pieter Geervfliet

Ganløse

1973

15-04

Ole Rosdahl og H. Bodo Madsen

Dyrehaven

1974

01-09

Bente Polack og Lone Rasbech

Bregentved

1975

31-08

Marianne Strømann og Christian Berg

Dyrehaven

1976

25-04

Carsten Holten Ingerslev og Helen Jensen

Dyrehaven

1977

04-09

Lone og Kaj Nielsen

Krabbesholm

1978

01-10

Bent Petersen

Holte

1979

02-09

Bettina Volck

Dyrehaven

1980

14-09

Elin Simonsen og Per Steffensen

Ganløse

1981

06-09

Bent Jensen og Sven O. Jensen

Søsum, Ganløse

1982

10-10

Jens Brinch

Gardehusarkasernen

1983

04-09

Max Seemholt sen. og Max Seemholt  jun.

Dyrehaven

1984

30-09

Elin Simonsen og Steffen Johansen

Bakkegaarden, Ganløse

1985

29-09

Elin Simonsen og Steffen Johansen

Bakkegaarden, Ganløse

1986

24-08

Axel Kaufmann

Jægersborg Hegn

1987

23-05

P. Børge Larsen

Klintholm Gods, Møn

1988

04-09

May Britt Frisenberg og Niels Kattrup

Donse Hovedgård, Hørsholm

1989

03-09

Anette Olsen og Allan Møller

Skjoldenæsholm,

1990

07-10

Per Hvam og Jan Debel

Grib skov

1991

08-09

Malene Møller og Allan Møller

Birket, Grevinge

1992

06-09

Tim Wermuth

Knuthenborg

1993

25-04

Sven O. Jensen og Mark Hartwig

Buresø, Ganløse

1994

09-10

Lene Nørgaard

Slangerup

1995

28-05

Mogens Brandt

Vestskoven

1996

19-05

Jan Kaltoft

Vassingrød, Ganløse

1997

01-06

Johan Schrøder

Bognæs

1998

27-09

Jørgen Serve og Allan Møller

Birket, Grevinge

1999

25-04

John Jørgensen

Ølstykke

2000

30-04

Roar Pedersen

Jægerspris

2001

20-05

Anders Jungersen

Bækkeskov, Tappernøje

2002

26-05

Roar Pedersen

Jægerspris

2003

05-10

Jørgen Serve og Allan Møller

Bækkeskov, Tappernøje

2004

03-10

Lotte og David Holm

Lindholm Gods, Roskilde

2005

04-09

May Britt og Niels Kattrup

Donse Hovedgård, Hørsholm

2006

29-04

Poul Klenz Larsen og Ole Eskling

Klintholm Gods, Møn

2007

30-09

Niels Goldschmidt og Christian Levin

Feddet, Faxe

2008

31-08

Lilan Hauschild og Ole Linnemann-Schmidt

Fuglager, Sorø

2009

04-10

Birgit og Michael Jordan

Dorthealys

2010

30-05

Torben Jørgensen

Bognæs

2011

25-09

Henrik Boldt

Klostrris Hegn

2012

26-05

Mette og Kasper Nielsen, Karin og Chris Winther

Rørvig, Sommerup Skov

2013

02-06

Lykke og Niels Martinsen

Friheden

2014

14-09

Anita Gravgaard og Henrik Bidstrup

Frederiksværk

2015

04-10

Kirsten og Finn Saksø-Larsen

Rudeskov

2016

25-09

Frederik Lüttichau

Søholt